Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Compact laminat nedir?
Compact laminat kraft kağıt ve özel reçinelerin yüksek ısıda ve yüksek basınçta preslenmesi sonucu meydana gelen masif bir malzemedir.
2- Compact laminatın yüzeyi boya veya kaplamamıdır?
Compact laminatların her iki yüzeyinde rengi ve desenini veren dekoratif kağıt ve koruyucu bir tabaka bulunmaktadır, bu dekoratif yüzey ve compact laminatı oluşturan tüm katmanlar prese aynı anda girmektedir, plaka presten çıktıktan sonra yüzeyine herhangi bir ek uygulama yapılmamaktadır.
3- Compact laminatın kalınlığı nedir?
İç mekanlarda kullanılan compact laminatlar 2 -20mm, dış cephede kullanılan compact laminatlar 2-13mm arasında istenen her kalınlıkta üretilmektedir.
4- Compact laminat bükülebilir mi?
Evet, Max marka compact laminatlar bükülebilir. Sadece Max marka compact laminatlada mümkün olan bir durumdur. Compactforming olarak adlandırılan ve özel olarak üretilen compact laminatlar U,L,S ve 4. kenar bükümleriyle 90 derece bükülebilmektedir. Kullanıcının vereceği ölçülerde ve renkte, istenen şekilde bükülen compact laminatlar fabrikadan hazır olarak gelmektedir. Diğer bir alternatif olarak belli bir yarıçapta bükülmesi istenen compactforming paneller ısıtılarak yapılan özel kalıplarda bükülebilmektedir.
5- Bütün compact laminatlar aynı kalitede midir?
Hayır tüm compact laminatlar aynı kalitede değildir. Her marka kraft kağıdını ve dekor kağıdını aynı firmalardan temin etmektedir ancak kaliteyi etkileyen en büyük unsur kullanılan reçine ve pres makineleridir. Max kullandığı reçinesini kendi fabrikalarında üretmektedir ve son teknolojiye sahip presler kullanmaktadır. Görünüşte aynı olan compact laminatların kalitesi kesimde ve kullanımlarda zamanla ortaya çıkmaktadır.
6- Compact laminat markalarını nasıl kıyaslayabilirim, kalitesini nasıl anlayacağım?
Compact laminatlarının birçoğunun görüntüsü birbiri ile aynıdır. Kalitesi üretim sırasında kullanılan reçine ve pres makineleriyle belirlenir. Kalite zamanla kendini göstereceğinden kullanılması düşünülen compact laminatlarının kalite belgeleri, test sonuçları, garanti belgeleri ve referansları araştırılmalıdır.
7- Dış cephe compact laminatlarında neden renkler daha sınırlı ve neden istediğim her renkte üretim yapılamıyor?
Özellikle dış cephede kullanılan compact laminatlarının renk kartelası hazırlanırken kullanılması düşünülen renkler ayrı ayrı tetlerden geçirilmiştir. Cephede kullanıldığında ciddi riskler alan bir malzemenin garantisinin verilebilmesi için gerçekten doğru sonuç verdiğinden emin olunabilmesi gerekir. Yaklaşık 6 ay süren testlerden sonra başarı gösterebilen renkler kartelaya eklenmiştir. Bu sebeple kartela daha sınırlıdır ve yeni renklerin eklenmesi zaman almaktadır.
8- Dış cephede kullanılan compact laminatlar sudan etkilenir mi?
Compact laminatlar NT yüzeyi ve kahverengi özel iç yapısı sayesinde suya, neme, çok soğuk, çok sıcak havaya ve UV ışınlarına karşı dirençlidir.
9- Dış cephe compact laminatlarının garantisi nedir?
Max Exterior dış cephe compact laminatları 10 yıl garantilidir. Ayrıca 30 yıla kadar dayanıklılığını devam ettirebildiğini gösteren test raporları mevcuttur.
10- Dış cephede ahşap yerine ahşap desenli compact laminat kulanmanın avantajı nedir?
Compact laminat ahşaba göre çok daha uzun ömürlü bir malzemedir. Ahşap malzeme zaman geçtikçe bakıma ihtiyaç duyarken compact laminatlar bakım gerektirmez, yıllar sonra bile cephe ayni ahşap tonunu korur. Herhangi bir sebepten dolayı yıllar sonra bir paneli yenisiyle değiştirme mecburiyeti ya da ilave yapılması durumlarında bile ilk uygulamadaki renk tonu ile yeni paneller arasında gözle görülür fark olmayacaktır.
11- Dış cephede aluminyum yerine compact laminat kullanmanın avantajı nedir?
Compact laminat aluminyum cephe panellerine göre çok daha sağlam bir malzemedir. Darbelere karşı direnci yüksektir, çizilme ve kırılma riski yoktur. Rengini ve formunu çok uzun süre muhafaza edebilir.
12- Dış cephede taş, granit veya seramik yerine compact laminat kullanmanın avantajı nedir?
Compact laminat bu tür malzemelere göre hem daha sağlam hem de daha hafif bir malzemedir. Darbelere karşı direnci yüksektir, çizilme ve kırılma riski yoktur. Ağırlığı 1mm için 1,45 kg/m2 dir, yani 8mm kalınlığındaki compact laminatın ağırlığı 11,6 kg’dır. Montajı daha pratiktir ve detay çözümleri daha kolaydır. Belli yarıçaplardaki kavisli yüzeylerde bile bükülerek kullanılabilir.